3250P-1-502
5S-3250P-1-502
3250P-1-502
TRIMMER 5K OHM 1W PC PIN
Product Description
Packaging:Tube
Series:Trimpot? 3250 - Sealed
Resistance (Ohms):5k
Power (Watts):1W
Tolerance:??????5%
Temperature Coefficient:??????50ppm/??????C
Number of Turns:25
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Wirewound
Mounting Type:Chassis Mount
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.500 x 0.220 Face x 0.220 H (12.70mm x 5.59mm x 5.59mm)
Other:,,,
Related special
  • TE Connectivity
  • Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
  • In stock
  • Molex
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • TE AMP CONN SOCKET 14-20AWG CRIMP TIN
  • CONN PIN 18-24AWG CRIMP TIN
  • 3656KG
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP