3059Y-1-501LF
5S-3059Y-1-501LF
3059Y-1-501LF
TRIMMER 500 OHM 1W PC PIN
Series:Trimpot? 3059 - Sealed
Resistance (Ohms):500
Power (Watts):1W
Tolerance:??????10%
Temperature Coefficient:??????100ppm/??????C
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.315 x 0.190 Face x 1.250 L (8.00mm x 4.83mm x 31.75mm)
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP