Trimmer PotentiometersBourns Inc. 3006P-1-501LF
3006P-1-501LF
5S-3006P-1-501LF
3006P-1-501LF
TRIMMER 500 OHM 0.75W PC PIN
| Series: | Trimpot? 3006 - Sealed |
| Resistance (Ohms): | 500 |
| Power (Watts): | 0.75W |
| Tolerance: | 3/4W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????100ppm/??????C |
| Mounting Type: | Cermet |
| Termination Style: | Through Hole |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Rectangular - 0.250 x 0.190 Face x 0.750 L (6.35mm x 4.83mm x 19.05mm),,, |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)