3005P-1-203
5S-3005P-1-203
3005P-1-203
TRIMMER 20K OHM 1W PC PIN
Product Description
Packaging:Tube
Series:Trimpot? 3005 - Sealed
Resistance (Ohms):20k
Power (Watts):1W
Tolerance:??????10%
Temperature Coefficient:??????50ppm/??????C
Number of Turns:20
Adjustment Type:Side Adjustment
Resistive Material:Wirewound
Mounting Type:Through Hole
Termination Style:PC Pins
Size / Dimension:Rectangular - 0.310 x 0.160 Face x 0.749 L (7.87mm x 4.06mm x 19.03mm)
Other:,,,
Related special
  • TE Connectivity
  • Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
  • In stock
  • Molex
  • 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
  • Molex
  • 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)
  • TE Connectivity AMP Connectors
  • TE AMP CONN SOCKET 14-20AWG CRIMP TIN
  • CONN PIN 18-24AWG CRIMP TIN
  • 3656KG
  • Texas Instruments
  • IC OPAMP ISOLATION 30KHZ 20CDIP