Trimmer PotentiometersCTS Electrocomponents 262UR503B
262UR503B
5S-262UR503B
262UR503B
TRIMMER 50K OHM 0.15W TH
| Series: | 262 |
| Resistance (Ohms): | 50k |
| Power (Watts): | 0.15W |
| Tolerance: | ??????20% |
| Termination Style: | PC Pins |
| Size / Dimension: | Rectangular - 0.370 x 0.394 Face x 0.734 H (9.40mm x 10.00mm x 5.40mm) |
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)