Trimmer PotentiometersCopal Electronics Inc. 1309P253
1309P253
5S-1309P253
1309P253
TRIMMER 25K OHM 0.5W TH
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | 1309 |
| Resistance (Ohms): | 25k |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Temperature Coefficient: | ??????10% |
| Number of Turns: | ??????50ppm/??????C |
| Adjustment Type: | 19 |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Mounting Type: | Wirewound |
| Termination Style: | Through Hole |
| Size / Dimension: | PC Pins |
| Other: | Square - 0.374 x 0.374 Face x 0.197 H (9.50mm x 9.50mm x 5.00mm),,, |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors