Thumbwheel PotentiometersPanasonic Electronic Components EVU-TUAB16B54
EVU-TUAB16B54
5S-EVU-TUAB16B54
EVU-TUAB16B54
POT THUMB WHEEL 50K OHM SMD
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | EVU-TU |
| Resistance (Ohms): | 50k |
| Power (Watts): | 0.02W |
| Tolerance: | ??????30% |
| Number of Turns: | 1 |
| Adjustment Type: | Top Adjustment |
| Size / Dimension: | Round - 0.630 Dia x 0.150 H (16.00mm x 3.80mm) |