Thumbwheel PotentiometersBourns Inc. 3352V-1-503
3352V-1-503
5S-3352V-1-503
3352V-1-503
POT 50K OHM THUMBWHEEL CERM ST
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Trimpot? 3352 - Open Frame |
| Resistance (Ohms): | 50k |
| Power (Watts): | 0.5W |
| Tolerance: | 1/2W |
| Number of Turns: | ??????20% |
| Adjustment Type: | 1 |
| Size / Dimension: | Side Adjustment |
| Termination: | Round - 0.350 Dia x 0.210 H (8.89mm x 5.33mm) |
| Mounting Type: | PC Pins |
| Other: | Through Hole |
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)