Rotary Potentiometers, RheostatsBourns Inc. PTV142B20E120AA204
PTV142B20E120AA204
5S-PTV142B20E120AA204
PTV142B20E120AA204
POT 200K OHM 1/20W CARBON LOG
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | PTV142B |
| Taper: | Logarithmic |
| Resistance (Ohms): | 200k |
| Tolerance: | ??????20% |
| Number of Gangs: | 2 |
| Built in Switch: | None |
| Power (Watts): | 0.05W |
| Temperature Coefficient: | 1/20W |
| Number of Turns: | - |
| Rotation: | 1 |
| Adjustment Type: | 300?????? |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Termination Style: | Carbon |
| Actuator Type: | PC Pins |
| Actuator Length: | Board Locks |
| Actuator Diameter: | Flatted |
| Bushing Thread: | 0.787 (20.00mm) |
| BMounting Type: | 0.236 (6.00mm) |