Rotary Potentiometers, RheostatsBourns Inc. PTV09A-4020U-B203
PTV09A-4020U-B203
5S-PTV09A-4020U-B203
PTV09A-4020U-B203
POT 20K OHM 1/20W CARBON LINEAR
| Series: | Pro Audio PTV09 |
| Taper: | Linear |
| Resistance (Ohms): | 20k |
| Tolerance: | ??????20% |
| Number of Gangs: | 1 |
| Built in Switch: | None |
| Power (Watts): | 0.05W |
| Adjustment Type: | 280?????? |
| Resistive Material: | Top Adjustment |
| Actuator Length: | Board Locks |
| Actuator Diameter: | Knurled |
| Bushing Thread: | 0.787 (20.00mm) |
| BMounting Type: | 0.236 (6.00mm) |