Rotary Potentiometers, RheostatsBourns Inc. PTV09A-2215S-A103
PTV09A-2215S-A103
5S-PTV09A-2215S-A103
PTV09A-2215S-A103
POT 10K OHM 1/20W CARBON LOG
| Series: | Pro Audio PTV09 |
| Taper: | Logarithmic |
| Resistance (Ohms): | 10k |
| Tolerance: | ??????20% |
| Number of Gangs: | 1 |
| Built in Switch: | Detent |
| Power (Watts): | 0.05W |
| Adjustment Type: | 280?????? |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Actuator Length: | Board Locks |
| Actuator Diameter: | Knurled and Slotted |
| Bushing Thread: | 0.591 (15.00mm) |
| BMounting Type: | 0.236 (6.00mm) |