Rotary Potentiometers, RheostatsBourns Inc. PTV09A-1025F-A203
PTV09A-1025F-A203
5S-PTV09A-1025F-A203
PTV09A-1025F-A203
POT 20K OHM 1/20W CARBON LOG
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Pro Audio PTV09 |
| Taper: | Logarithmic |
| Resistance (Ohms): | 20k |
| Tolerance: | ??????20% |
| Number of Gangs: | 1 |
| Built in Switch: | None |
| Power (Watts): | 0.05W |
| Temperature Coefficient: | 1/20W |
| Number of Turns: | - |
| Rotation: | 1 |
| Adjustment Type: | 280?????? |
| Resistive Material: | Top Adjustment |
| Termination Style: | Carbon |
| Actuator Type: | PC Pins |
| Actuator Length: | Board Locks |
| Actuator Diameter: | Flatted |
| Bushing Thread: | 0.984 (25.00mm) |
| BMounting Type: | 0.236 (6.00mm) |