Rotary Potentiometers, RheostatsBourns Inc. PTD902-10C5P-A203
PTD902-10C5P-A203
5S-PTD902-10C5P-A203
PTD902-10C5P-A203
POT 20K OHM 1/40W CARBON LOG
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | Pro Audio PTD90 |
| Taper: | Logarithmic |
| Resistance (Ohms): | 20k |
| Tolerance: | ??????10% |
| Number of Gangs: | 2 |
| Built in Switch: | None |
| Power (Watts): | 0.025W |
| Temperature Coefficient: | 1/40W |
| Number of Turns: | - |
| Rotation: | 1 |
| Adjustment Type: | 300?????? |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Termination Style: | Carbon |
| Actuator Type: | PC Pins |
| Actuator Length: | Board Locks |
| Actuator Diameter: | Round |
| Bushing Thread: | - |
| BMounting Type: | 0.236 (6.00mm) |