Rotary Potentiometers, RheostatsBourns Inc. PDB242-E430P-504A
PDB242-E430P-504A
5S-PDB242-E430P-504A
PDB242-E430P-504A
POT 500K OHM 1/4W CARBON LOG
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Pro Audio PDB24 |
| Taper: | Logarithmic |
| Resistance (Ohms): | 500k |
| Tolerance: | ??????20% |
| Number of Gangs: | 1 |
| Built in Switch: | None |
| Power (Watts): | 0.25W |
| Temperature Coefficient: | 1/4W |
| Number of Turns: | - |
| Rotation: | 1 |
| Adjustment Type: | 300?????? |
| Resistive Material: | User Defined |
| Termination Style: | Carbon |
| Actuator Type: | Solder Lug |
| Actuator Length: | Round |
| Actuator Diameter: | 1.181 (30.00mm) |
| Bushing Thread: | 0.236 (6.00mm) |