Rotary Potentiometers, RheostatsBourns Inc. 51CAD-E24-D20L
51CAD-E24-D20L
5S-51CAD-E24-D20L
51CAD-E24-D20L
POT 100K OHM 1/4W PLASTIC LOG
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Pro Audio 51 |
| Taper: | Logarithmic |
| Resistance (Ohms): | 100k |
| Tolerance: | ??????20% |
| Number of Gangs: | 1 |
| Built in Switch: | None |
| Power (Watts): | 0.25W |
| Temperature Coefficient: | 1/4W |
| Number of Turns: | ??????1000ppm/??????C |
| Rotation: | 1 |
| Adjustment Type: | 290?????? |
| Resistive Material: | Side Adjustment |
| Termination Style: | Conductive Plastic |
| Actuator Type: | PC Pins |
| Actuator Length: | Slotted |
| Actuator Diameter: | 0.750 (19.05mm) |
| Bushing Thread: | 0.125 (3.18mm) |
| BMounting Type: | 1/4/1932 |
| Other: | Panel Mount, |
Related special
- TE Connectivity AMP Connectors
- POWER D/LOCK CAP HSG 10P NAT(GWT
- In stock
- Molex
- 70 Position Connector Plug, Outer Shroud Contacts Surface Mount Gold
- TE Connectivity
- 24 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut