Rotary Potentiometers, RheostatsBourns Inc. 3549H-1AE-202A
3549H-1AE-202A
5S-3549H-1AE-202A
3549H-1AE-202A
POT 2K OHM 2W HYBRITRON LINEAR
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | Hybritron? 3549 |
| Taper: | Linear |
| Resistance (Ohms): | 2k |
| Tolerance: | ??????10% |
| Number of Gangs: | 1 |
| Built in Switch: | None |
| Power (Watts): | 2W |
| Temperature Coefficient: | ??????100ppm/??????C |
| Number of Turns: | 10 |
| Rotation: | 3600?????? |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Resistive Material: | Hybritron? |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Actuator Type: | Round |
| Actuator Length: | 0.375 (9.53mm) |
| Actuator Diameter: | 0.125 (3.18mm) |
| Bushing Thread: | - |
| BMounting Type: | Servo Mount |
| Other: | , |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)