Rotary Potentiometers, RheostatsBourns Inc. 3548H-1AB-502B
3548H-1AB-502B
5S-3548H-1AB-502B
3548H-1AB-502B
POT 5K OHM 1.5W HYBRITRON LINEAR
Product Description
| Packaging: | Tray |
| Series: | Hybritron? 3548 |
| Taper: | Linear |
| Resistance (Ohms): | 5k |
| Tolerance: | ??????10% |
| Number of Gangs: | 1 |
| Built in Switch: | None |
| Power (Watts): | 1.5W |
| Temperature Coefficient: | ??????100ppm/??????C |
| Number of Turns: | 5 |
| Rotation: | 1800?????? |
| Adjustment Type: | User Defined |
| Resistive Material: | Hybritron? |
| Termination Style: | Solder Lug |
| Actuator Type: | Slotted |
| Actuator Length: | 0.811 (20.60mm) |
| Actuator Diameter: | 0.236 (6.00mm) |
| Bushing Thread: | M9 x 0.75 |
| BMounting Type: | Panel Mount |
| Other: | , |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)