Rotary Potentiometers, RheostatsBourns Inc. 3310Y-101-102L
3310Y-101-102L
5S-3310Y-101-102L
3310Y-101-102L
POT 1K OHM 1/4W PLASTIC LINEAR
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | Pro Audio 3310 |
| Taper: | Linear |
| Resistance (Ohms): | 1k |
| Tolerance: | ??????20% |
| Number of Gangs: | 1 |
| Built in Switch: | None |
| Power (Watts): | 0.25W |
| Temperature Coefficient: | 1/4W |
| Number of Turns: | ??????1000ppm/??????C |
| Rotation: | 1 |
| Adjustment Type: | 300?????? |
| Resistive Material: | Top Adjustment |
| Termination Style: | Conductive Plastic |
| Actuator Type: | PC Pins |
| Actuator Length: | Flatted |
| Actuator Diameter: | 0.500 (12.70mm) |
| Bushing Thread: | 0.125 (3.18mm) |
| BMounting Type: | 1/4/1932 |
| Other: | Panel Mount, |
Related special
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin 18-24 AWG Crimp Power
- In stock
- Molex
- 2 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- Molex
- 8 Rectangular Connectors Housings Receptacle Natural 0.165"(4.20mm)