Joystick PotentiometersCTS Electrocomponents 253B203C60NA
253B203C60NA
5S-253B203C60NA
253B203C60NA
POT JOYSTICK 20K OHM
Product Description
| Packaging: | Bulk |
| Series: | 253 |
| Axis: | 2 |
| Resistance (Ohms): | 20k |
| Power (Watts): | 0.0125W |
| Tolerance: | ??????30% |
| Adjustment Type: | Top Adjustment |
| Rotation Angle: | 60?????? |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Size / Dimension: | Square - 0.768 L x 0.693 W x 0.760 H (19.50mm x 17.60mm x 19.30mm) |
| Other: |
Related special
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 3 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 10 (8 + 2 Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)