Joystick PotentiometersCTS Electrocomponents 252B154B50NB
252B154B50NB
5S-252B154B50NB
252B154B50NB
POT JOYSTICK 150K OHM W/SWITCH
| Series: | 252 |
| Axis: | 2 with Switch(s) |
| Resistance (Ohms): | 150k |
| Power (Watts): | 0.0125W |
| Tolerance: | ??????20% |
| Adjustment Type: | Top Adjustment |
| Rotation Angle: | 50?????? |
| Mounting Type: | Through Hole |
| Size / Dimension: | Square - 0.815 L x 0.807 W x 0.957 H (20.70mm x 20.50mm x 24.30mm) |
- Molex
- Connector Header Through Hole 2 position 0.156" (3.96mm)
- In stock
- TE Connectivity AMP Connectors
- 63 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 57 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 63 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 19 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 9 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 19 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 7 (Power) Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 28 Position Circular Connector Receptacle Housing Free Hanging (In-Line)