Home
All Products
Optoelectronics
Display Modules - LED Character and NumericAdafruit Industries LLC 1907
1907
5S-1907
1907
DUAL ALPHANUMERIC DISPLAY - RED
In stock
L/C, T/T, Western Union, Paypal
Shipping Immediately ASAP
Product Description
| Packaging: | - |
| Series: | - |
| Number of Characters: | 2 |
| Size / Dimension: | 0.833 H x 0.989 W x 0.303 D (21.15mm x 25.12mm x 7.70mm) |
| Display Format: | - |
| Digit/Alpha Size: | 0.54 (13.60mm) |
| Display Type: | 14-Segment |
| Common Pin: | Alphanumeric |
| Color: | Common Cathode |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | Red |
| Current - Test: | 2V |
| Millicandela Rating: | 20mA |
| Wavelength - Peak: | 10mcd |
| Power Dissipation (Max): | 632nm |
| Package / Case: | 65mW |
| Other: | -,,, |
Related special
-
- 172164-1
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
-
- 1376477-4
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- In stock
-
- 170360-1
- TE Connectivity
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- In stock
-
- 170362-1
- TE Connectivity
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- In stock
-
- 1-177648-3
- TE Connectivity
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- In stock
-
- 1565085-1
- TE Connectivity
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- In stock
-
- 11260006
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- In stock
-
- 1445816-1
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- In stock
-
- 1445537-1
- TE Connectivity AMP Connectors
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- In stock
-
- 1445421-1
- TE Connectivity AMP Connectors
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- In stock
-
- 1445421-3
- TE Connectivity AMP Connectors
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- In stock
-
- 1445820-3
- TE Connectivity AMP Connectors
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- In stock
-
- 1445535-1
- TE Connectivity AMP Connectors
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- In stock
-
- 1445390-3
- TE Connectivity AMP Connectors
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- In stock
-
- 1-967325-1
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- In stock
Online Quote Request Form
Pricing (USD)
Unit Price
-
Product Successfully Added To The Inquiry Cart!
Continue Inquiry
Checkout Inquiry Now
Current Total Of 10 Products In You Inquiry Cart
Recommend Products













