16N78-135.1001
5S-16N78-135.1001
16N78-135.1001
STANDARD MOTOR 10000 RPM 1.5VDC
Product Description
| Series: | 16N78 Athlonix |
| Type: | DC Motor |
| Function: | Standard |
| Motor Type: | Brushed |
| Voltage - Rated: | 1.5VDC |
| RPM: | 10000 RPM |
| Torque - Rated (oz-in / mNm): | 0.98 / 6.9 |
| Power - Rated: | 4.7W |
| Encoder Type: | - |
| Size / Dimension: | Round - 0.629 Dia (16.00mm) |
| Diameter - Shaft: | 0.059 (1.50mm) |
| Length - Shaft and Bearing: | 0.295 (7.50mm) |
| Mounting Hole Spacing: | 0.354 (9.00mm) |
| Termination Style: | Solder Tab |
| Features: | - |
| Gear Reduction Ratio: | - |
| Torque - Max Momentary (oz-in / mNm): | - |
| Operating Temperature: | -30??????C ~ 85??????C |
| Other: | , |
Related special
- TE Connectivity
- 1 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural
- In stock
- TE Connectivity
- 4 Rectangular Connectors - Housings Plug Natural 0.098" (2.50mm)
- Pin Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- Socket Contact Tin Crimp 18-22 AWG Stamped
- 3 Rectangular Connectors - Housings Plug Black 0.150" (3.81mm)
- 2 Rectangular Connectors - Housings Receptacle Natural 0.138" (3.50mm)
- Molex
- Hand Crimp Tool JHTR1031C
- TE Connectivity AMP Connectors
- 9 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 3 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 4 Position Circular Connector Receptacle Housing Panel Mount
- 5 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 2 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- 4 Position Circular Connector Plug Housing Free Hanging (In-Line) Coupling Nut
- TE Connectivity DEUTSCH Connectors