Ferrite CoresEPCOS (TDK) B65843A0250J038
B65843A0250J038
5S-B65843A0250J038
B65843A0250J038
FERRITE CORE EP 250NH T38 2PCS
Product Description
| Series: | B65843A |
| Core Type: | EP |
| Inductance Factor (Al): | 250nH |
| Tolerance: | ??????5% |
| Gap: | Gapped |
| Effective Permeability : | 247 |
| Initial Permeability: | 2300 |
| Material: | T38 |
| Core Factor mm-1: | 1.24 |
| Effective Length (le) mm: | 24.2 |
| Effective Area (Ae) mm2: | 19.5 |
| Minimum Core Cross Section (Amin) mm2: | 14.9 |
| Effective Magnetic Volume (Ve) mm3: | 472 |
| Finish: | Uncoated |
| Supplier Device Package: | EP 13 |
| Height: | 6.50mm |
| Length: | 12.80mm |
| Width: | 9.00mm |