Ferrite CoresEPCOS (TDK) B65839A0250E038
B65839A0250E038
5S-B65839A0250E038
B65839A0250E038
FERRITE CORE EP 250NH T38 2PCS
Product Description
| Series: | B65839 |
| Core Type: | EP |
| Inductance Factor (Al): | 250nH |
| Tolerance: | ??????7% |
| Gap: | Gapped |
| Effective Permeability : | 303 |
| Initial Permeability: | 2300 |
| Material: | T38 |
| Core Factor mm-1: | 1.52 |
| Effective Length (le) mm: | 15.7 |
| Effective Area (Ae) mm2: | 10.3 |
| Minimum Core Cross Section (Amin) mm2: | 8.5 |
| Effective Magnetic Volume (Ve) mm3: | 162 |
| Finish: | Uncoated |
| Supplier Device Package: | EP 7 |
| Height: | 3.75mm |
| Length: | 9.40mm |
| Width: | 6.50mm |