Ferrite CoresEPCOS (TDK) B65813J0250A041
B65813J0250A041
5S-B65813J0250A041
B65813J0250A041
FERRITE CORE RM 250NH N41 2PCS
Product Description
| Series: | B65813 |
| Core Type: | RM |
| Inductance Factor (Al): | 250nH |
| Tolerance: | ??????3% |
| Gap: | Gapped |
| Effective Permeability : | 89 |
| Initial Permeability: | 2800 |
| Material: | N41 |
| Core Factor mm-1: | 0.45 |
| Effective Length (le) mm: | 44 |
| Effective Area (Ae) mm2: | 98 |
| Minimum Core Cross Section (Amin) mm2: | 90 |
| Effective Magnetic Volume (Ve) mm3: | 4310 |
| Finish: | Uncoated |
| Supplier Device Package: | RM 10 |
| Height: | 9.35mm |
| Length: | 28.50mm |
| Width: | 13.50mm |