Ferrite CoresEPCOS (TDK) B65807J0250A041
B65807J0250A041
5S-B65807J0250A041
B65807J0250A041
FERRITE CORE RM 250NH N41 2PCS
Product Description
| Series: | B65807 |
| Core Type: | RM |
| Inductance Factor (Al): | 250nH |
| Tolerance: | ??????3% |
| Gap: | Gapped |
| Effective Permeability : | 155 |
| Initial Permeability: | 2800 |
| Material: | N41 |
| Core Factor mm-1: | 0.78 |
| Effective Length (le) mm: | 28.6 |
| Effective Area (Ae) mm2: | 36.6 |
| Minimum Core Cross Section (Amin) mm2: | 31 |
| Effective Magnetic Volume (Ve) mm3: | 1050 |
| Finish: | Uncoated |
| Supplier Device Package: | RM 6 |
| Height: | 6.25mm |
| Length: | 17.90mm |
| Width: | 8.20mm |