Optoisolators - Transistor, Photovoltaic OutputBroadcom Limited HCPL-250L-520E
HCPL-250L-520E
5S-HCPL-250L-520E
HCPL-250L-520E
OPTOISO 5KV TRANS W/BASE 8SMD
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Number of Channels: | 1 |
| Voltage - Isolation: | 5000Vrms |
| Current Transfer Ratio (Min): | 19% @ 16mA |
| Current Transfer Ratio (Max): | 50% @ 16mA |
| Turn On / Turn Off Time (Typ): | 200ns |
| Rise / Fall Time (Typ): | 600ns |
| Input Type: | - |
| Output Type: | DC |
| Voltage - Output (Max): | Transistor with Base |
| Current - Output / Channel: | 7V |
| Voltage - Forward (Vf) (Typ): | 8mA |
| Current - DC Forward (If) (Max): | 1.5V |
| Vce Saturation (Max): | 25mA |