Home
All Products
Integrated Circuits (ICs)
PMIC - Voltage Regulators - LinearTexas Instruments UA78L05ACDR
UA78L05ACDR
5S-UA78L05ACDR
UA78L05ACDR
IC REG LDO 5V 0.1A 8SOIC
In stock
L/C, T/T, Western Union, Paypal
Shipping Immediately ASAP
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Output Configuration: | Positive |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Regulators: | 1 |
| Voltage - Input (Max): | 20V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage Dropout (Max): | 1.7V @ 40mA |
| Current - Output: | 100mA |
| Current - Supply: | - |
| PSRR: | 49dB (120Hz) |
| Control Features: | - |
| Protection Features: | Over Current |
| Operating Temperature: | Over Temperature |
| Mounting Type: | Reverse Polarity |
| Package / Case: | Short Circuit |
| Supplier Device Package: | 0??????C ~ 125??????C |
| Other: | Surface Mount,8-SOIC (0.154,3.90mm Width),8-SOIC |
Related special
-
- UF28150J
- MACOM Technology Solutions
- MOSFET 150W 28V 100-500MHZ
- In stock
-
- UCC12050EVM-022
- Texas Instruments
- EVAL BOARD FOR UCC12040 UCC12050
- In stock
-
- UMFT4222EV-D
- FTDI
- FT4222HQ-D EVALUATION MODULE
- In stock
-
- UMFT4222EV-B
- FTDI
- Future Technology Devices International Ltd
- In stock
-
- UMFT4222EV
- FTDI
- Future Technology Devices International Ltd
- In stock
-
- U6268B-MFPG3Y
- Microchip Technology
- IC DUAL SENSOR 16SOIC
- In stock
-
- U6268B-MFPG3
- Microchip Technology
- IC DUAL SENSOR 16SOIC
- In stock
-
- UCC5606DPTR
- Texas Instruments
- IC SCSI 9-LINE 3-5V TERM 16SOIC
- In stock
-
- UCC5606DPTR
- Texas Instruments
- IC SCSI 9-LINE 3-5V TERM 16SOIC
- In stock
-
- UCC5606DPTR
- Texas Instruments
- IC SCSI 9-LINE 3-5V TERM 16SOIC
- In stock
-
- UC5601DWPTR
- Texas Instruments
- IC 5V SCSI TERMINATOR 28SOIC
- In stock
-
- UC5601DWPTR
- Texas Instruments
- IC 5V SCSI TERMINATOR 28SOIC
- In stock
-
- UC5601DWPTR
- Texas Instruments
- IC 5V SCSI TERMINATOR 28SOIC
- In stock
-
- UCC5696PNRG4
- Texas Instruments
- IC PROG TERM SCSI 27LINE 80-LQFP
- In stock
-
- UCC5696PNR
- Texas Instruments
- IC PROG TERM SCSI 27LINE 80-LQFP
- In stock
Online Quote Request Form
Pricing (USD)
Unit Price
-
Product Successfully Added To The Inquiry Cart!
Continue Inquiry
Checkout Inquiry Now
Current Total Of 10 Products In You Inquiry Cart
Recommend Products













