PMIC - Voltage Regulators - LinearNJR Corporation/NJRC NJM78L15UA
NJM78L15UA
5S-NJM78L15UA
NJM78L15UA
IC REG LDO 15V 0.1A SOT89
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | - |
| Output Configuration: | Positive |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Regulators: | 1 |
| Voltage - Input (Max): | 35V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 15V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage Dropout (Max): | - |
| Current - Output: | 100mA |
| Current - Supply: | 6.5mA |
| PSRR: | 60dB (120Hz) |