PMIC - Voltage Regulators - LinearNJR Corporation/NJRC NJM2856DL3-05-TE1
NJM2856DL3-05-TE1
5S-NJM2856DL3-05-TE1
NJM2856DL3-05-TE1
IC REG LDO 5V 1A TO252-5
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Series: | - |
| Output Configuration: | Positive |
| Output Type: | Fixed |
| Number of Regulators: | 1 |
| Voltage - Input (Max): | 8V |
| Voltage - Output (Min/Fixed): | 5V |
| Voltage - Output (Max): | - |
| Voltage Dropout (Max): | 0.28V @ 600mA |
| Current - Output: | 1A |
| Current - Supply: | 600??????A |
| PSRR: | 75dB (1kHz) |