PMIC - Battery ChargersTorex Semiconductor Ltd XC6802A42XMR-G
XC6802A42XMR-G
5S-XC6802A42XMR-G
XC6802A42XMR-G
IC BATT CHARGER LI-ION SOT-25
Product Description
| Packaging: | Cut Tape (CT) |
| Series: | - |
| Battery Chemistry: | Lithium-Ion/Polymer |
| Number of Cells: | 1 |
| Current - Charging: | Constant |
| Programmable Features: | - |
| Fault Protection: | Over Temperature |
| Charge Current - Max: | 800mA |
| Battery Pack Voltage: | 4.2V |
| Voltage - Supply (Max): | 6V |