MAX1898EUB41+-ND
5S-MAX1898EUB41+-ND
MAX1898EUB41+-ND
Maxim Integrated
Product Description
Packaging:200
Series:Tube
Battery Chemistry:Active
Number of Cells:Lithium-Ion
Current - Charging:1
Programmable Features:Constant - Programmable
Fault Protection:Timer
Charge Current - Max:-
Battery Pack Voltage:1.4A
Voltage - Supply (Max):4.1V
Interface:12V