PMIC - Battery ChargersSkyworks Solutions Inc. AAT3663IWO-8.4-2-T1
AAT3663IWO-8.4-2-T1
5S-AAT3663IWO-8.4-2-T1
AAT3663IWO-8.4-2-T1
IC LI-ION CHARGER 14-DFN
Product Description
| Packaging: | Digi-Reel? |
| Series: | BatteryManager? |
| Battery Chemistry: | Lithium-Ion/Polymer |
| Number of Cells: | 2 |
| Current - Charging: | Constant - Programmable |
| Programmable Features: | Current |
| Fault Protection: | Over Current |
| Charge Current - Max: | Over Temperature |
| Battery Pack Voltage: | Over Voltage |
| Voltage - Supply (Max): | Short Circuit |
| Interface: | 1A |
| Operating Temperature: | 8.4V |
| Package / Case: | 13.2V |