PMIC - AC DC Converters, Offline SwitchersON Semiconductor NCP1216AP65
NCP1216AP65
5S-NCP1216AP65
NCP1216AP65
IC CTRLR PWM CM OTP HV 8DIP
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Internal Switch(s): | No |
| Voltage - Breakdown: | - |
| Topology: | Flyback |
| Voltage - Start Up: | - |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 10 V ~ 16 V |
| Duty Cycle: | 0.465 |
| Frequency - Switching: | 65kHz |
| Power (Watts): | - |
| Fault Protection: | Over Load |
| Control Features: | Over Temperature |
| Operating Temperature: | Short Circuit |
| Package / Case: | - |
| Supplier Device Package: | 0??????C ~ 150??????C (TJ) |
| Mounting Type: | 8-DIP (0.300 |
| Other: | 7.62mm),7 Leads,7-PDIP,Through Hole |