PMIC - AC DC Converters, Offline SwitchersON Semiconductor NCP1201D100R2
NCP1201D100R2
5S-NCP1201D100R2
NCP1201D100R2
IC CTRLR PWM CM OTP 8SOIC
Product Description
| Packaging: | Tape & Reel (TR) |
| Internal Switch(s): | No |
| Voltage - Breakdown: | 500V |
| Topology: | Flyback |
| Voltage - Start Up: | - |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 16V (Max) |
| Duty Cycle: | 0.83 |
| Frequency - Switching: | 100kHz |
| Power (Watts): | - |
| Fault Protection: | Over Load |
| Control Features: | Over Temperature |
| Operating Temperature: | Short Circuit |
| Package / Case: | - |
| Supplier Device Package: | -40??????C ~ 150??????C (TJ) |
| Mounting Type: | 8-SOIC (0.154 |
| Other: | 3.90mm Width),8-SOIC,Surface Mount, |