PMIC - AC DC Converters, Offline SwitchersON Semiconductor NCP1011AP065
NCP1011AP065
5S-NCP1011AP065
NCP1011AP065
IC OFFLINE SWIT SMPS CM OVP 7DIP
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | - |
| Output Isolation: | Isolated |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Voltage - Breakdown: | 700V |
| Topology: | Flyback |
| Voltage - Start Up: | - |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 8.5 V ~ 10 V |
| Duty Cycle: | 0.67 |
| Frequency - Switching: | 65kHz |
| Power (Watts): | 19W |
| Fault Protection: | Over Load |
| Control Features: | Over Temperature |
| Operating Temperature: | Over Voltage |
| Package / Case: | - |
| Supplier Device Package: | -40??????C ~ 150??????C (TJ) |
| Mounting Type: | 8-DIP (0.300 |
| Other: | 7.62mm),7 Leads,7-PDIP,Through Hole |