PMIC - AC DC Converters, Offline SwitchersFairchild/ON Semiconductor FSFR1600
FSFR1600
5S-FSFR1600
FSFR1600
IC FPS POWER SWITCH 9-SIP
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | FSFR |
| Output Isolation: | Isolated |
| Internal Switch(s): | Yes |
| Voltage - Breakdown: | 500V |
| Topology: | Half-Bridge |
| Voltage - Start Up: | 14.5V |
| Voltage - Supply (Vcc/Vdd): | 11.3 V ~ 25 V |
| Duty Cycle: | 0.5 |
| Frequency - Switching: | Up to 300kHz |
| Power (Watts): | 160W |