Home All Products Integrated Circuits (ICs) MemoryCypress Semiconductor Corp CY62256NLL-55ZXIT
CY62256NLL-55ZXIT
5S-CY62256NLL-55ZXIT
CY62256NLL-55ZXIT
IC SRAM 256KBIT 55NS 28TSOP
Product Description
Packaging:Digi-Reel?
Series:MoBL?
Memory Type:Volatile
Memory Format:SRAM
Technology:SRAM - Asynchronous
Memory Size:256Kb (32K x 8)
Clock Frequency:-
Write Cycle Time - Word:55ns
Page:55ns
Access Time:Parallel
Memory Interface:4.5 V ~ 5.5 V
Voltage - Supply:-40??????C ~ 85??????C (TA)
Operating Temperature:Surface Mount
Mounting Type:28-TSSOP (0.465
Package / Case:11.80mm Width)