Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)Analog Devices Inc. AD7390ARZ
AD7390ARZ
5S-AD7390ARZ
AD7390ARZ
IC DAC 12BIT 3V SRL-IN 8-SOIC
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | - |
| Number of Bits: | 12 |
| Number of D/A Converters: | 1 |
| Settling Time: | 70??????s (Typ) |
| Output Type: | Voltage - Buffered |
| Differential Output: | No |
| Data Interface: | SPI |
| Reference Type: | External |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Analog: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Voltage - Supply: | ??????2 (Max) |
| Digital: | ??????1 (Max) |
| INL/DNL (LSB): | R-2R |
| Architecture: | -40??????C ~ 85??????C |
| Operating Temperature: | 8-SOIC (0.154 |
| Package / Case: | 3.90mm Width) |