Data Acquisition - Digital to Analog Converters (DAC)Analog Devices Inc. AD420ARZ-32
AD420ARZ-32
5S-AD420ARZ-32
AD420ARZ-32
IC DAC SRL 16BIT 24-SOIC
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | - |
| Number of Bits: | 16 |
| Number of D/A Converters: | 1 |
| Settling Time: | 3ms |
| Output Type: | Voltage or Current - Buffered |
| Differential Output: | No |
| Data Interface: | SPI |
| Reference Type: | External |
| Voltage - Supply: | Internal |
| Analog: | 12 V ~ 32 V |
| Voltage - Supply: | 12 V ~ 32 V |
| Digital: | - |
| INL/DNL (LSB): | Sigma-Delta |
| Architecture: | -40??????C ~ 85??????C |
| Operating Temperature: | 24-SOIC (0.295 |
| Package / Case: | 7.50mm Width) |