Data Acquisition - Digital PotentiometersIntersil X9259TV24-2.7
X9259TV24-2.7
5S-X9259TV24-2.7
X9259TV24-2.7
IC XDCP QUAD 256TAP 100K 24TSSOP
Product Description
| Packaging: | Tube |
| Series: | XDCP? |
| Taper: | Linear |
| Configuration: | Potentiometer |
| Number of Circuits: | 4 |
| Number of Taps: | 256 |
| Resistance (Ohms): | 50k |
| Interface: | I2C |
| Memory Type: | Non-Volatile |
| Voltage - Supply: | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Features: | Selectable Address |
| Tolerance: | ??????20% |
| Temperature Coefficient (Typ): | ??????300 ppm/??????C |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | 300 (Max) |
| Operating Temperature: | 0??????C ~ 70??????C |
| Package / Case: | 24-TSSOP (0.173 |
| Supplier Device Package: | 4.40mm Width) |