Data Acquisition - Digital PotentiometersX9116WM8IZ-2.7 X9116WM8IZ-2.7-ND
X9116WM8IZ-2.7-ND
5S-X9116WM8IZ-2.7-ND
X9116WM8IZ-2.7-ND
Intersil
Product Description
| Packaging: | 960 |
| Series: | Tube |
| Taper: | Active |
| Configuration: | Linear |
| Number of Circuits: | Potentiometer |
| Number of Taps: | 1 |
| Resistance (Ohms): | 16 |
| Interface: | 10k |
| Memory Type: | Up/Down (U/D |
| Voltage - Supply: | INC |
| Features: | CS) |
| Tolerance: | Non-Volatile |
| Temperature Coefficient (Typ): | 2.7 V ~ 5.5 V |
| Resistance - Wiper (Ohms) (Typ): | - |
| Operating Temperature: | ??????20% |
| Package / Case: | ??????300 ppm/??????C |