Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation PG0087.102NL
PG0087.102NL
5S-PG0087.102NL
PG0087.102NL
FIXED IND 1UH 5.5A 33 MOHM SMD
Product Description
Series:PG0087NL
Function:Wirewound
Type:-
Inductance:1|ìH
Tolerance:?à20%
DC Resistance (DCR):5.5A
Q @ Freq:3.5A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:33 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:40MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,-,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.244"" L x 0.244"" W (6.20mm x 6.20mm)","0.079"" (2.00mm)"