Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Network PE-0402CD6N2KTG
PE-0402CD6N2KTG
5S-PE-0402CD6N2KTG
PE-0402CD6N2KTG
FIXED IND 6.2NH 760MA 83 MOHM
Product Description
Series:0402CD
Function:Wirewound
Type:Ceramic
Inductance:6.2nH
Tolerance:?à10%
DC Resistance (DCR):760mA
Q @ Freq:-
Current Rating:Unshielded
Current - Saturation:83 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:20 @ 250MHz
Operating Temperature:5.8GHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 125??C,250MHz,-,Surface Mount,Nonstandard,0402 (1005 Metric),"0.047"" L x 0.026"" W (1.19mm x 0.66mm)","0.024"" (0.60mm)"