Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1173.103NLT
P1173.103NLT
5S-P1173.103NLT
P1173.103NLT
FIXED IND 10UH 5.2A 21.8 MOHM
Product Description
Series:P1173NL
Function:Wirewound
Type:-
Inductance:10|ìH
Tolerance:?à20%
DC Resistance (DCR):5.2A
Q @ Freq:5.5A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:21.8 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:20MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.482"" L x 0.482"" W (12.24mm x 12.24mm)","0.315"" (8.00mm)"