Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1172.372NLT
P1172.372NLT
5S-P1172.372NLT
P1172.372NLT
FIXED IND 3.7UH 8.3A 8.5 MOHM
Product Description
Series:P1172NL
Function:Wirewound
Type:-
Inductance:3.7|ìH
Tolerance:?à30%
DC Resistance (DCR):8.3A
Q @ Freq:9.2A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:8.5 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:37MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.482"" L x 0.482"" W (12.24mm x 12.24mm)","0.315"" (8.00mm)"