Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1172.272NLT
P1172.272NLT
5S-P1172.272NLT
P1172.272NLT
FIXED IND 2.7UH 9A 7.3 MOHM SMD
Product Description
Series:P1172NL
Function:Wirewound
Type:-
Inductance:2.7|ìH
Tolerance:?à30%
DC Resistance (DCR):9A
Q @ Freq:11A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:7.3 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:40MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.482"" L x 0.482"" W (12.24mm x 12.24mm)","0.315"" (8.00mm)"