Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1172.153NLT
P1172.153NLT
5S-P1172.153NLT
P1172.153NLT
FIXED IND 15UH 4.1A 35.4 MOHM
Product Description
Series:P1172NL
Function:Wirewound
Type:-
Inductance:15|ìH
Tolerance:?à20%
DC Resistance (DCR):4.1A
Q @ Freq:4.4A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:35.4 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:15MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.482"" L x 0.482"" W (12.24mm x 12.24mm)","0.315"" (8.00mm)"