Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1171.563NLT
P1171.563NLT
5S-P1171.563NLT
P1171.563NLT
FIXED IND 56UH 2A 110 MOHM SMD
Type:-
Inductance:56|ìH
Tolerance:?à20%
DC Resistance (DCR):2A
Q @ Freq:2A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:110 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:8MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.482"" L x 0.482"" W (12.24mm x 12.24mm)","0.236"" (6.00mm)"