Home All Products Inductors, Coils, Chokes Fixed InductorsPulse Electronics Corporation P1170.183NLT
P1170.183NLT
5S-P1170.183NLT
P1170.183NLT
FIXED IND 18UH 3.4A 40 MOHM SMD
Product Description
Series:P1170NL
Function:Wirewound
Type:-
Inductance:18|ìH
Tolerance:?à20%
DC Resistance (DCR):3.4A
Q @ Freq:3.4A
Current Rating:Shielded
Current - Saturation:40 mOhm Max
Frequency - Self Resonant:-
Operating Temperature:14MHz
Size / Dimension:-
Other:-40??C ~ 130??C,100kHz,-,Surface Mount,Nonstandard,-,"0.482"" L x 0.482"" W (12.24mm x 12.24mm)","0.236"" (6.00mm)"